Důležité odkazy

  • Máte v ČR platné dlouhodobé pobytové oprávnění, které lze prodloužit?
    V případě nutnosti prodloužení postupujte standardně dle běžných pravidel.

  • Máte v ČR platné pobytové oprávnění, které nelze prodloužit a jehož platnost za krátkou dobu vyprší?
    Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (schengenského víza / sezónního víza / mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli konfliktu vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.
    V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o speciální druh dlouhodobého víza. Pokud máte platné povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat. V opačném případě je nutné vyřídit si povolení k zaměstnáni.
    Bližší informace k úředním hodinám pracovišť naleznete zde. Nechoďte na pracoviště dříve, protože žádost nebude možné zpracovat.

  • Přicestoval jsem nově do ČR, mám tady zázemí (rodina, známí, ubytování a strava zajištěná dobrovolníky a neziskovými organizacemi), mám si něco vyřídit?
    Na území ČR můžete po dobu 90 pobývat v rámci bezvízového styku. Pokud jste ubytovaní v soukromí, je nutné zaregistrovat se na Policii ČR. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel. Pokud se budete chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, je možné požádat si o speciální druh dlouhodobého víza, které se vyřizuje na pracovištích MV OAMP. V návaznosti na to je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.

  • Přicestoval jsem nove do ČR a nemám tady žádné zázemí, nemám se kde ubytovat a potřebuji asistenci. Co mám dělat?
    V každém kraji byla zřízena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. V centru se můžete registrovat, vyřídit si speciální dlouhodobé vízum a bude vám poskytnuta další pomoc, včetně možnosti ubytování.
    Pokud potřebujete více informací, kontaktujte infolinku na čísle +420 974 801 802. Pomůže vám zorientovat se. Je možné se dostavit do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, adresa: Vyšní Lhoty 234, 739 51, kde vám bude poskytnuta další asistence.

  • Musím mít zajištěno zdravotní pojištění?
    Ano. Pro pobyt v ČR je nutné být zdravotně pojištěn. Pokud jste zaměstnán, jste pojištěn ze zákona ve veřejném zdravotním pojištění. Pokud zaměstnán v ČR nejste, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.
    Pokud vám bude uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění.
    Více informací týkajících se zdravotního pojištění a poskytování zdravotních služeb naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

  • Musím s sebou brát děti mladší 15 let na registraci na cizinecké policii?
    Nemusíte, podle ust. § 93 odst. 1 Zákona o pobytu cizinců 326/1999 Sb., cizinec mladší 15 let nemá povinnost ohlášení místa pobytu. Nemusí se tedy registrovat.

  • Musím s sebou brát děti mladší 15 let na pracoviště OAMP MV?
    Nemusíte, pokud budete pro děti žádat o speciální vízum, postačí, abyste se dostavili na pracoviště s jejich cestovním dokladem nebo rodným listem. Doporučujeme s sebou vzít jejich fotografii pasového formátu.

  • Asistenční centrum
    Výstaviště Černá louka
    Černá louka 3235
    Ostrava
    tel: 771 235 223.

Iнформаційна лінія

Інфолінія  – це безкоштовна та цілком анонімна послуга Карітас ЧР, котра є доступною для всіх без різниці. У випадку, що ви потрапляєте до ситуації,  коли не можете собі знайти ради, ми вам можемо надати інформацію, контактні телефони та адреси. Наші оператори розмовляють чеською та українською мовами. Вони вас вислухають та нададуть вам безкоштовну консультацію, інформацію або корисні номера телефонів та адреси. Без вагань нам  дзвоніть,  хай ваші питання стосуються інформації про проживання у ЧР, медичного обслуговування, освіти, працевлаштування, системи соціальних послуг або вам потрібна підтримка при рішенні вашої сучасної життєвої ситуації. Наші оператори професійно підготовлені також у наданні кризової  інтервенції.

Iнформаційна лінія українською та чеською мовою

понеділок (pondělí) – (9:00-13:00, 14:00-18:00)
середу (středa) –  (9:00-13:00, 14:00-18:00)
п’ятницю (pátek) – (9:00-13:00, 14:00-18:00)

tel. +420 731 432 431

e-mail: ukraina.info@charita.cz

MS Kraj spustil bezplatnou informační linku 800 720 210 (každý den od 7 do 19 hodin), více informací na odkazu: https://www.msk.cz/cs/kraj/kraj-zridil-bezplatnou-informacni-telefonickou-linku–vznikne-asistencni-centrum-na-pomoc-obcanum-z-ukrajiny-10758/

Pro ukrajinské občany zřídilo Ministerstvo vnitra ČR telefonickou linku, která funguje nonstop: +420 974 801 802 a e‑mail: ukrajina@mvcr.cz.

E-mailová adresu Správy uprchlických zařízení: ubytovaniukrajina@suz.cz.

Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka, která funguje nyní 7/24: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz. Infolinka momentálně stíhá vyřizovat počet volajících.

Krajský úřad Moravskoslezský kraj zřídil bezplatnou informační telefonickou linku 800 720 210,kde zaměstnanci krajského úřadu poradí, na koho a kam se obrátit, aby nabízená pomoc byla účinná, a jaká pravidla je nutné dodržovat.

V Ostravě je od 1. března 2022 v provozu také krajské asistenční centrum na pomoc občanům z Ukrajiny. Jedná se o hlavní kontaktní místo v Moravskoslezském kraji. Sídlo asistenčního centra je na Černé louce 3235 v Ostravě. Občané Ukrajiny se zde budou moci zaregistrovat, což je jedna z povinností, kterou musí splnit všichni, kdo do Česka z Ukrajiny nyní přijdou, a zřídí si zdravotní pojištění. Získají tu také vše potřebné pro ubytování.

 
Працевлаштування і соціальна допомоґа
 

Podrobnosti týkající se povolení k zaměstnání, ale i možnosti čerpání některých nepojistných sociálních dávek jsou k dispozici na portálu MPSV v češtině ukrajinštině.

Občané Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky z důvodu tamní válečné krize, mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc z důvodu vážné újmy na zdraví.

Občané Ukrajiny, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální pobytové vízum, mohou dále požádat:

– o zavedení do evidence zájemců o zaměstnání a Úřad práce ČR jim pomůže s financováním kurzů českého jazyka nebo rekvalifikací.

– o povolení k zaměstnání, jestliže si už vhodné pracovní místo našli.

Volná pracovní místa v ČR  

Komplexní informace týkající se všech dávek a oblasti zaměstnanosti v rámci agendy Úřadu práce ČR.

Než se vydáte na Úřad práce ČR

Jste zaměstnavatel v ČR a chcete nabídnout volná pracovní místa migrantům z Ukrajiny? Obraťte se přímo na: ředitele příslušné krajské pobočky ÚP ČR nebo kontaktního pracoviště ÚP ČR.

Další informace z oblasti resortu práce a sociálních věcí

Informace související s povolením k pobytu v návaznosti na konflikt na Ukrajině jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra.

 


Допомога громадянам України та їх роботодавцям

Сумаризована інформація про можливості допомоги громадянам України, які прибули до Чеської Республіки внаслідок військового конфлікту, або які тривалий час проживають та працюють у Чехії, а також роботодавцям, які працевлаштовують чи працевлаштовують громадян України.

Деталі щодо дозволу на роботу, а також можливості отримання деяких нестрахових соціальних виплат доступні на порталі Міністерствa праці та соціальних справ на чешській та українській мові

Громадяни України, які приїжджають до Чехії у зв’язку з війною, можуть звернутися за невідкладною надзвичайною допомогою з приводу серйозного пошкодженням здоровя.

Громадяни України, яким Міністерство внутрішніх справ надалo спеціальну візу, можуть подати заяву на:

– внесення до реєстру осіб, які шукають роботу а Управління праці Чеської Республіки допоможе їм у фінансуванні курсів чеської мови чи перепідготовці

– отримання дозволу на роботу якщо вони вже знайшли підходящу роботу.

Вакансії в Чеській Республіці

Вичерпна інформація про всі пільги та працевлаштування в порядку денному в Управління праці Чеської Республіки.

Перш ніж відправитися в Управління праці Чеської Республіки

Ви роботодавець в Чехії і хочете запропонувати вакансії мігрантам з України? Звертайтеся безпосередньо: до директора відповідного регіонального відділення Управління праці Чеської Республіки

або до контактного офісу Управління праці Чеської Республіки.

Додаткова інформація від Міністерства праці та соціальних питань

Інформація щодо дозволу на проживання після конфлікту в Україні розміщена на сайті Міністрства внутрішніх справ.

Практична інформація про варіанти гуманітарної допомоги.

 

Zdroj: Úřad práce ČR
 

Po příchodu do cizí země je potřeba zajistit především zázemí rodiny pro každodenní život, umožnit členům rodiny být spolu, odpočinout si a aklimatizovat se na nové prostředí. Je třeba neopomíjet, že děti byly vystaveny traumatizujícím událostem, jejichž zpracování vyžaduje v každém případě základní pocit bezpečí a často také odbornou pomoc.

Dříve než rodina začne řešit umístění dětí do kolektivu, je třeba zabezpečit jejich duševní pohodu a zdraví. Zájem dítěte je vždy na prvním místě.

V průběhu prvních měsíců je důležité děti postupně adaptovat na život v nové zemi. Pro psychickou pohodu děti je vhodné zajistit jim volnočasové aktivity ve skupinách vrstevníků, aktivně jim pomoci osvojit si základy českého jazyka formou přiměřenou jejich věku.

 

MATEŘSKÉ ŠKOLY

Povinné předškolní vzdělávání se vztahuje na cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území ČR trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů (ať už se jedná o azyl, vízum za účelem strpění pobytu nebo za účelem dočasné ochrany nebo jiný právní titul).

Jak již bylo vysvětleno výše, není potřeba řešit nástup do mateřské školy ihned, obecnou právní povinnost plnit předškolní vzdělávání je nutné zajistit samozřejmě až poté, co je situace dítěte, resp. jeho zákonných zástupců, dostatečně vyřešena po stránce trvalejšího místa pobytu, materiálního zabezpečení, finančního zabezpečení atd. To samozřejmě může trvat i mnoho měsíců, tedy předpokládáme, že není vůbec nezbytné po dobu prvních tří měsíců pobytu v ČR řešit povinné předškolní vzdělávání.

Pokud se zákonný zástupce rozhodne dítě do mateřské školy zapsat, je to jeho právo, a může tak učinit kdykoliv. Zabezpečení povinného předškolního vzdělávání je zejména úkolem obce, na jejímž území má dítě místo pobytu, potažmo spádové mateřské školy podle místa pobytu dítěte. Nicméně platí, že mateřská škola nemusí mít pro přijetí dítěte nyní (tedy v průběhu školního roku) podmínky, např. kapacitní, a může tedy dítě nepřijmout.

 

ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Povinná školní docházka se vztahuje na cizince, kteří mají v ČR právo pobývat na dobu delší než 90 dnů (ať už se jedná o azyl, vízum za účelem strpění pobytu nebo za účelem dočasné ochrany nebo jiný právní titul).

Není potřeba řešit nástup do základní školy ihned, obecnou právní povinnost plnit školní docházku je nutné zajistit samozřejmě až poté, co je situace dítěte, resp. jeho zákonných zástupců, dostatečně vyřešena po stránce trvalejšího místa pobytu, materiálního zabezpečení, finančního zabezpečení atd. To samozřejmě může trvat i mnoho měsíců, tedy předpokládáme, že není vůbec nezbytné po dobu prvních tří měsíců pobytu v ČR řešit povinnou školní docházku.

Pokud se zákonný zástupce rozhodne dítě do základní školy zapsat, je to jeho právo, a může tak učinit kdykoliv. Zabezpečení školní docházky je zejména úkolem obce, na jejímž území má dítě místo pobytu, a spádové školy podle místa pobytu dítěte.

Nicméně platí, že základní škola nemusí mít pro přijetí tohoto žáka nyní (tedy v průběhu školního roku) podmínky, např. kapacitní, a může tedy žáka nepřijmout.

 

STŘEDNÍ ŠKOLY

Ke střednímu vzdělávání mohu být přijímáni uchazeči, kteří splnili povinnou školní docházku nebo získali stupeň základní vzdělání. Uchazeči ze zahraničí prokazují oprávněnost pobytu, což “vízum za účelem strpění” (viz vzor v materiálu Vzdělávání ukrajinských dětí v ČR), které je v současné době udělováno, umožňuje. Oprávněnost pobytu uchazeči dokládají nejpozději při zahájení vzdělávání.

Žák může být přijat do vyššího než prvního ročníku střední školy po posouzení dokladů z předchozího vzdělávání. Ředitel střední školy rozhodne, do kterého ročníku bude žák zařazen. Zařazení žáka do prvního ročníku není legislativně umožněno.

Pokud uchazeč podal přihlášku na střední školu a nepřiložil doklady o vzdělávání, je možné správní řízení přerušit. Situaci občanů Ukrajiny, kteří nemají doklady o vzdělávání, aktuálně s jinými dotčenými orgány řešíme.

Při přijímacím řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou se promíjí jednotná přijímací zkouška z českého jazyka, pokud předchozí vzdělání proběhlo v zahraničí. V takovém případě je zkouška nahrazena pohovorem. K nástupu do české základní školy v druhém pololetí školního roku 2021/2022 se v tomto případě nepřihlíží.

Přestup ze zahraniční střední školy do školy české není legislativně možný.

 

Aktuální informace podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zde – https://www.edu.cz/ukrajina/

 

Desatero proti strachu, úzkosti a panice

Válečný konflikt na Ukrajině v nás vyvolává mnoho emocí. Mezi ty nejsilnější patří strach. Strach je náročná emoce. Prožívání strachu se proto snažíme bránit. Třeba tím, že o něm a o tom, co ho spouští, nemluvíme.

Cítit strach teď ale dává smysl. Cítit strach je v pořádku. Cítit strach není špatně. Přijměte proto, že se bojíte a čeho se bojíte. Mluvte o tom s někým, s kým se cítíte dobře. Sdílení pomáhá.

https://www.centrumlocika.cz/novinky/desatero-proti-strachu-uzkosti-a-panice

 

Jak mluvit s dětmi o válce?

Je bolestně těžké mluvit s dětmi o válce. Vzhledem k tomu, že děti mají přístup k médiím, je téměř nemožné je ochránit před těmito událostmi

Je bolestně těžké mluvit s dětmi o válce. A vzhledem k tomu, že děti mají přístup k médiím, je téměř nemožné je ochránit před děsivými a matoucími světovými událostmi. To, co říkáme našim dětem, závisí na jejich věku, otázkách, které kladou, a na našem vlastním politickém a morálním přesvědčení. Ať už se cítíme ohledně toho, co se děje na Ukrajině jakkoliv, chceme povzbudit děti, aby se i nadále zajímaly o svět, vážily si mírových řešení problémů a bez obav za námi chodily s dotazy a obavami a důvěřovaly v to, že svět může být bezpečné místo.

https://www.centrumlocika.cz/novinky/jak-mluvit-s-detmi-o-valce

 

Přílohy:
pdf Vzdělávání ukrajinských dětí (pdf, 1 MB) pdf Jak mluvit s dětmi o válce (pdf, 440 KB) pdf Desatero proti strachu, úzkosti a panice (pdf, 486 KB)

Mnoho nabídek i poptávek naleznete na portálu zřízeném Ministerstvem vnitra Naši ukrajinci

 

  • Krizová linka (pondělí až pátek od 8:00 do 18:00): +420 731 136 431
  • Krizový e-mail: pomoc.ukrajina@novyjicin.cz
  • Odbor sociálních věcí
    Bc. Šárka Loskotová – 556 768 256
    Bc. Alena Figarová – 556 768 295
    Bc. Lenka Juříčková- 556 768 291
    Mgr. Petra Novotná – 556 768 339
    Mgr. Daniela Susíková – 556 768 240
  • Odbor bytový – V případě nabídek na ubytování od soukromých osob či firem pro občany Ukrajiny, prosíme, posílejte informace na e-mail blanka.zagorska@novyjicin.cz. V e-mailu je potřeba uvést adresu, délku pronájmu, velikost nabízeného pronájmu, informaci jestli se jedná o byt vybavený či bez vybavení a zda je za úhradu nebo zdarma. Rovněž poprosíme o telefonní kontakt.
    V případě dotazů volejte v pracovní době na tel. 556 768 370. Upřednostňujeme e-mailovou komunikaci.